Писанкарство для початківців. Огляд техніки й матеріалів. Який купити писачок, які фарби для писанок.
Головна › Писанкарство

Писанкарство

Як написати традиційну писанку.

 

Писанкарство

Писанкарство- стародавня техніка розпису яєць за допомогою воску. Здавна прийнято писати писанки до свята світлого Великодня в якості сувеніра, оберега для будинку й родини. Cлово писанка означає записувати певні символи в кожний виріб. Найчастіше малювали геометричні або рослинні орнаменти, тварин, риб, птахів, людей, жінок Берегинь, а також звичайно, християнські символами.

Писанка - це прекрасний символ відродження, весняного розквіту, сонця, повернення природи до життя. Сьогодні писанкарство тісно входить разом з іншими великодніми традиціями в кожний будинок, з кожну українську родину. Усе частіше мами з дітками починають пізнавати історію свого краю й вчаться писати свої символічні писанки. Далі ми розповімо, як написати писанку, які інструменти й матеріали будуть необхідні для такої захоплюючої справи, а також розповімо про деяких хитрощі, які полегшать роботу початківця.

Необхідні інструменти й матеріали для писанкарства:

  • писачок,
  • затемнений віск,
  • яйця білого кольору,
  • надфіль для видування,
  • свічка,
  • олівець,
  • гумка,
  • серветки паперові,
  • баночки для фарб,
  • анілінові фарби,
  • ложки,
  • сірники.

Техніка писанкарства - нанесення розтопленим воском певного малюнка на яйце. Нанесені лінії захищають його від подальшого фарбування в різні кольори.

  • Готуємо барвники

Фарби для писанок раніше використовували натуральні із трав, квітів, овочів, ягід. Зараз користуються штучними аніліновими, які фарбують яскравіше, і не потребують особливої підготовки. Для малювання необхідно купити анілінові барвники декількох контрастних квітів. Вони дають яскравий і швидкий результат. Основні кольори: жовтий, червоний, синій, чорний. Барвник слід висипати в пів-літрову баночку, залити теплою водою й додати столову ложку оцту. Якщо фарби дуже холодні, вони погано фарбують поверхню, вода кімнатної температури якраз підійде. Після тривалого використання фарби, якщо вона перестає працювати, можна додати ложку оцту й так освіжити колір.

  • Символіка квітів

Червоний – колір, символізує силу, здоров'я, любов, владу. На свято Великодня завжди готовили багато червоних яєць. Жовтий колір означає дозріле зерно, достаток, урожай, місяць і зірки. Блакитний персоніфікував воду, здоров'я. Зелений - колір весни, зелені, природи, достатку. Коричневий колір позначав землю-матір. Чорний колір зв'язується з потойбічним, а також є символом землі.

  • Писачок

Інструмент, яким здавна пишуть писанки- писачок або Писарик (він же кістка). Писачок складається з металевої латунної лієчки, яка добре затримує тепло, і дерев'яної ручки. Бажано мати як мінімум три писачка з різними отворами. Писачок з більшим отвором використовують дітки, новачки, а також, для того, щоб зафарбовувати великі площі. У магазині АРТЛАВКА можна купити писачки різного розміру. Цікаво, що товщина ліній має й регіональну специфіку - гуцульські й буковинські приклади, написані тонкими лініями, поліські й наддніпрянські - широкими)

  • Підготовка до розпису

Для написання писанок переважно підходять курячі яйця, а також оригінально виглядають писані качині, гусячі або страусині. Вибираючи на ринку або в магазині, вибираємо з міцною білою шкаралупою без тріщин. Також поверхня не повинна бути занадто гладкою. Яйце слід вимити й висушити. Якщо прагнете зробити писанку на видутому яйці, необхідно мати надфіль - спеціальний інструмент для проколювання яєць – так проколоти по обидва боки, а потім за допомогою шприца видути вміст. Тоді так само шприцом впорснути усередину воду і якісно помити зсередини, й висушити шкарлупу: прогріти в духовці або під лампою. Після цього обов'язково отвір закапати воском, щоб фарба не протікала усередину.

  • Розподіл яйця

Щоб писанка вийшла гарною і пропорційною, слід навчитися ділити її поверхню на рівні проміжки. Вибираємо нескладний візерунок. В одну руку потрібно брати писанку, в іншу - олівець, на вершинах посередині яйця поставити крапку, з'єднати їх рівною лінією, потім розділити поверхню на 4 частині, обертаючі від себе. Коли чотири лінії зроблено, слід розкреслити яйце по екватору. Для цього одну з ліній слід розділити навпіл. Лінію можна стерти гумкою або підрівняти при необхідності. Так само олівцем можна нанести й візерунок.

  • Написання писанки воском і фарбування

Для написання візерунків використовують затемнений віск, який добре прилягає й відмінно контрастує з білим тлом. У писачок потрібно покласти маленький шматочок воску й нагріти його над свічкою кілька секунд. Спробуйте на аркуші паперу написати якийсь символ, провести лінію.Коли інструмент добре нагрітий, наносьте ним лінії на яйце, обертаючи в руках. Розтоплений віск швидко вихолодає. Тому потрібно постійно стежити й підігрівати його над свічкою. Добре розігрітий віск дає чітку рівну лінію, а недостатньо розігрітий - лінію з нерівними, розірваними краями, пізніше такі лінії можуть просто відпасти під час фарбування, таке може трапитися, якщо використовувати парафін. Коли ті лінії, які передбачаються бути на писанці білими, закриті воском, приступають до фарбування.

Перед першим фарбуванням яйце можна занурити в слабкий оцтовий розчин на 10 сек. Тепер можна класти в жовтий барвник. Коли яйце стане яскравого кольору, вийміть його ложкою, злегка промокніть серветкою й дайте остаточно висохнути. У такий же спосіб наносять і інші: від найсвітлішого до темного. Після того, як усі фарби нанесені, слід забрати нанесений віск.

  • Зняття воску

Перед тим, як зняти віск, відкрийте закупорені отвори, щоб писанка не лопнула. Потім над полум'ям свічі, провертаючи яйце в руці, нагрівайте намальовані візерунки й розтоплений віск знімайте ганчірочкою або серветкою.

Тепер писанка готова радувати Вас. Для блиску можна покрити акриловим лаком або натерти соняшниковим маслом. Звичайно ж перша писанка буде не зовсім ідеальна, але повірте, з кожної нової, Ви будете досягати нових вершин майстерності! Також можна відвідати майстер-класи по писанкарства, де навчитися цієї майстерності під керівництвом майстра.

 

 

Відгуки по статті :
Середній рейтинг: 5  Всього відгуків: 1
Написати відгук
    • 5
    Спасибо большое, очень познавательно! Очень рада, что нашла столько интересного в одном месте. Будем с детками творить к Пасхе)))
Передплата на новині